Masterclass Administratief Bewijsrecht
Een kijkje in de keuken van de bestuursrechtelijke procedure
Wederom onze topdag ‘administratief bewijsrecht’ voor eenieder die te maken heeft met de aanpak van oneigenlijk dan wel misbruik van bijstand.
Handhaving binnen de Participatiewet: mensgericht én juridisch sterk
Met de inwerkingtreding van Participatiewet in balans verschuift de focus binnen Pw-handhaving steeds meer naar werken vanuit vertrouwen, proportionaliteit en de menselijke maat. Deze ontwikkeling vraagt om een praktische vertaling naar de dagelijkse uitvoeringspraktijk en het bestuursrechtelijk bewijsrecht.
In deze cursus staan de belangrijkste recente ontwikkelingen in de rechtspraak centraal. Zo wordt ingegaan op de nieuwe uitleg van dringende redenen bij terugvordering en de vraag hoe de bewijslast tussen het college en de uitkeringsgerechtigde wordt verdeeld. Ook komt het opkomende dienstbaarheidsbeginsel aan bod, waarbij rechters steeds meer waarde hechten aan zorgvuldige communicatie met de burger vóórdat financieel ingrijpende besluiten worden genomen.
Daarnaast bespreken we de vernieuwde invulling van de inlichtingen- en medewerkingsverplichting. Handhaving betekent niet alleen controleren, maar ook gericht vragen stellen, zorgvuldig onderzoek doen en passend bewijs verzamelen. Een belangrijk onderdeel vormt het werkproces dat de bestuursrechter hanteert bij de beoordeling van Pw-handhavingszaken. Door hierop aan te sluiten kan een gemeente de rechter als het ware meenemen in het onderzoek en besluitvorming. Dit helpt om vooraf de juridische houdbaarheid van een handhavingsbesluit beter te beoordelen. Het uitgangspunt van de cursus is daarom: de rechter meenemen in je verhaal als basis voor resultaatgericht, zorgvuldig en rechtmatig handhaven.
Dubbel inzicht
U krijgt zowel zicht op de visie van de bestuursrechter als die van de advocaat. U krijgt zo inzicht in de typen verweren die een advocaat kan voeren in Pw-handhavingszaken en hoe u hier het beste op kunt reageren. Juist in bezwaar- en beroepszaken in Pw-handhavingszaken blijkt dat inzicht in de rechtsvraag “wie”, “wat”, “wanneer, in welke fase van het onderzoek” moet bewijzen, vaak doorslaggevend te zijn, dit naast inhoudelijke kennis over oneigenlijk gebruik dan wel misbruik van bijstand in relatie tot hoofdverblijf-, woonsituatie- en middelen-handhavingszaken.
Daar komt bij dat menig advocaat-gemachtigde er op gericht is om het onderzoek van het college als onrechtmatig en ontoelaatbaar te laten verklaren dan wel het college “op te zadelen” met de wettelijke onderzoekverplichting. Is dat terecht en met welke argumentatie kun je je hiertegen verweren?
De bovenstaande punten worden behandeld aan de hand van passende voorbeelden uit de handhavingspraktijk, vooral waar het fout gegaan is en hoe het voorkomen had kunnen worden. Uiteraard kunt u zelf ook vooraf casuïstiek toesturen.
Doelgroep
Deze training is bij uitstek geschikt voor: sociaal rechercheurs en fraudepreventie medewerkers, juridisch medewerkers, medewerkers bezwaar en beroep en kwaliteitsmedewerkers/toetsers alsmede klantmanager Inkomen/klantmanagers Pw-rechtmatigheid met taakaccent handhaving.
Datum en plaats
De Masterclass wordt op donderdag 28 mei van 09.30-16.30 uur in Utrecht gegeven.
Complete programma
Volledig geactualiseerd en zo boordevol informatie dat we het programma als pdf hebben bijgevoegd!
Klik hier voor het cursusprogramma!
Expertisecentrum en helpdesk
Heb je na de masterclass nog vragen? Wij helpen je graag verder. Tot drie maanden na de cursus is deze service zelfs gratis als we je vragen per mail of telefonisch kunnen beantwoorden. Maak daar gebruik van: ons expertisecentrum staat voor je klaar!
Kosten
De kosten voor de masterclass zijn € 595,- per persoon. Bij dit bedrag zijn is het cursusmateriaal inbegrepen. Een certificaat van deelname is facultatief. De gemeente kan de Btw verrekenen met haar Btw-compensatiefonds.
Meer informatie
Wil je graag meer weten of heb je specifieke vragen over de training? Neem gerust even contact op met Jeroen Busse. Je vindt zijn contactinformatie bovenin de rechterkolom van deze pagina.
Incompany – mogelijkheid tot uitbreiding met een tweede praktijkdag
We verzorgen deze training ook incompany. Het programma wordt dan helemaal op maat ingevuld, met zeer gerichte aandacht voor de uitdagingen en kansen binnen jouw organisatie. Hierbij kan zonodig een tweede cursusdag/praktijkdag worden overeengekomen. Tijdens deze praktijkdag kan geoefend worden met casuïstiek uit uw eigen Pw-uitvoeringspraktijk.
Wil je een opleidingsvoorstel aanvragen of gewoon even overleggen over de wensen en mogelijkheden? Klik dan op de Incompany-button in de rechterkolom van deze pagina. Liever eerst even contact via telefoon of e-mail? Kijk dan ook in de rechterkolom, want daar vind je de contactgegevens van Jeroen Busse. Hij helpt je graag verder.
Uw docent
Harry van der Linden
Mr. Harry van der Linden werkt als juridisch kwaliteitsmedewerker met de taakaccenten Handhaving en Bezwaar en Beroep. Hij is op het scherpst van de snede in zaken waarin administratief bewijsrecht en het Awb-bestuursprocesrecht centraal staan (met focus op de methodiek van rechterlijke toetsing), recht door zee en liefhebber van een multidisciplinaire benadering van problemen daar waar dat nodig is.
Harry geeft zijn cursisten alle ruimte om vragen te stellen en is zeer goed ingevoerd in jurisprudentie. Hij presenteert zijn cursisten graag verrassende inzichten en onverwachte invalshoeken. Want ‘gaan voor een juridisch gelijk en juridische precisie is één, het vinden en behouden van draagvlak voor een echte oplossing is een ander verhaal.’ Aldus Harry. Dat is dus wat je (ook) leert tijdens zijn training: ga “niet-geharnast” zaken in, leef je in en heb respect voor de wederpartij en zoek naar praktische oplossingen in een juridisch kader die voor beide partijen aanvaardbaar zijn.